Postaraj się o odpowiednie pozwolenia:
Przed rozpoczęciem remontu konieczne jest zdobycie wszelkich niezbędnych zgód. Pozwolenia uzyskać można w starostwie lub w wydziale architektury urzędu miasta. Jeżeli jednak zamierzasz przeprowadzić dużą modernizację – taką jak ingerencja w ściany bądź piony wentylacyjne – konieczne będzie zdobycie pozwolenia na budowę. Bez zawiadamiania żadnej instytucji można pozwolić sobie na proste prace remontowe – na przykład zmianę aranżacji i wyposażenia łazienki czy malowanie ścian.
Uzyskaj plany mieszkania:
Jeśli podejmujesz się położenia tapet, prawdopodobnie obejdziesz się bez specjalnych projektów. Jeżeli natomiast Twoje plany obejmują wyburzanie i wznoszenie ścian bądź ingerencję w instalacje wodne czy elektryczne, koniecznie musisz poszukać planów mieszkania lub domu.
Zaplanuj budżet:
Jedną z najistotniejszych spraw jest uwzględnienie niespodziewanych kosztów. Mogą one pochłonąć nawet dodatkowe 20 – 50 procent budżetu. Zdecydowanie lepiej przygotować się na to i odłożyć większą kwotę. Wystarczy zdjąć deski z podłogi czy ścian, by odkryć popękane rury wymagające wymiany bądź uporczywego grzyba, z którym trzeba podjąć trudną walkę.
Uprzedź sąsiadów:
Dobrym pomysłem będzie umieszczenie na tablicy ogłoszeń notatki uprzedzającej o planowanym remoncie i wyrażającej Twoje kondolencje z tego powodu. Tych najbliższych sąsiadów (przynajmniej, jeśli chodzi o ich fizyczną bliskość) możesz zawsze zaprosić na kawę bądź coś mocniejszego – ból głowy i tak mają gwarantowany.
Dobra organizacja:
Każdy remont wymaga uporządkowania. Nie tylko w sensie dosłownym – gdy po zakończeniu prac trzeba odkurzyć tony pyłów i trocin – ale również w przenośni: dobra organizacja to klucz do sukcesu. Zaplanuj więc wszystko dokładnie, przygotuj plany i projekty oraz zapewnij sobie poduszkę finansową.
Polecane artykuły: http://elk-remonty.pl/katalog-rekomendowane-polskie-firmy/